Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fiodor Michajłowicz Dostojewski przyszedł na świat dnia 30 października 1821 roku w Moskwie. Miał jeszcze sześcioro rodzeństwa (jednego brata i pięć sióstr). Ojciec pisarza, Michał Dostojewski, był ordynatorem jednego z moskiewskich szpitali. Jako dziecko Fiodor przechadzał się po szpitalnym ogrodzie, słuchając rozmów chorych, a i sam często zagadywał rekonwalescentów. Ci byli źródłem niezliczonych historii, których chłopiec wysłuchiwał i które zapamiętywał. Nic więc dziwnego, że pisarz wyrastający w tak ponurym otoczeniu tworzył dzieła, z jednej strony smutne, z drugiej zaś – przepełnione prawdami życiowymi i historiami, które nie są naznaczone piętnem fikcji.

Życie Dostojewskiego, a zwłaszcza dzieciństwo, nie były łatwe. Wydawać by się mogło, że ojciec jest w stanie zapewnić byt rodzinie. Tymczasem mieszkali oni w małym mieszkanku. W dwóch niewielkich pokojach przebywało zawsze więcej niż osiem osób. Wraz z rodziną Dostojewskich na tym małym metrażu zamieszkiwała część służby. Michał Dostojewski ani myślał o zmianie tej sytuacji. Mało tego, pił i znęcał się nad rodziną. Z tego też powodu byli oni obiektem szyderstw. Być może dlatego pisarz uciekał do świata wyobraźni, w którym jednak istniały...

Podobne wypracowania