Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wergiliusz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wergiliusz (Publius Vergilius Maro) urodził się 15 października 70 roku p.n.e. Przyszedł na świat w miejscowości Andes, która znajdowała się wówczas w Galii. Pochodził z dosyć zamożnej rodziny, która starała się zapewnić mu jak najlepsze wykształcenie.

Swoje pierwsze nauki ogólne pobierał między innymi w Mediolanie. Jako młodzieniec wyjechał jednak do Rzymu, który słynął z wysokiego poziomu edukacji. Wergiliusz zdecydował się na rozmaite kierunki, studiował bowiem medycynę, retorykę oraz astronomię. Nie wiadomo, dlaczego porzucił tę drogę, jednak udał się do Neapolu, aby podjąć tam studia filozoficzne. Po zakończeniu edukacji powrócił do Rzymu, a w roku 49 p.n.e. uzyskał rzymskie obywatelstwo.

Poeta miał ogromne szczęście, ponieważ w tym wielkim mieście odnalazł przychylną mu osobę. Był to znany mecenas sztuki – Gnejusz Azylion Polion. Mieszkając w Rzymie, poznawał wciąż innych bardzo ważnych ludzi. Często przebywał w towarzystwie Horacego, a nawet Oktawiana. Temu ostatniemu namiętnie przedstawiał nawet swoje dzieła. Dorosłe życie poświęcił Wergiliusz na podróże. Jednym z największych marzeń poety było zwiedzenie miejsc, o których pisał w swoich wspaniałych utworach. Udało mu się to. Wyruszył do Grecji i odkrywał piękno tamtych terenów. Podczas swoich podróży poważnie zachorował.

Wergiliusza uznaje się dziś za jednego z najlepszych poetów starożytnych. Jego dzieła znane i czytane są do dnia dzisiejszego. Artysta miał szerokie zainteresowania i inspiracje, co widać w jego twórczości. Niezaprzeczalnie najważniejszych dziełem Wergiliusza jest „Eneida”. To poemat epicki napisany heksametrem (metrum), opisuje historię bohatera Eneasza. Do innych, niezwykle wartościowych i istotnych utworów, należą między innymi: „Bukoliki” (zbiór sielanek) czy też „Georgiki” – był to poemat dydaktyczny, w którym poeta opiewał urodę i prostotę wiejskiego życia.

Wergiliusz zmarł 21 września 19 roku p.n.e. Przyczyną śmierci była choroba, na którą zapadł artysta w czasie podróży. Czuł się bardzo źle, dlatego chciał wrócić do Rzymu. Niestety, nie zdążył. Zmarł w mieście Brindisi.

Grób Wergiliusza znajduje się w tunelu, który nosi nazwę „Grotta Vecchia”. Miejsce to znajduje się w Neapolu.

Podobne wypracowania