Oświecenie - charakterystyka. Architektura oświecenia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Oświecenie było epoką, w której największy nacisk kładziono na zdolności rozumu ludzkiego, stąd nazywa się je często epoką rozumu. Najważniejszymi nurtami filozoficznymi tej epoki były te, które głosiły optymistyczną myśl o możliwości pełnego i nieograniczonego poznania świata. Były to empiryzm Johna Locke’a, sensualizm Davida Hume’a i racjonalizm Kartezjusza. Literatura tego okresu postawiła sobie za cel dydaktyzm. Miała uczyć tego, jak postępować w imię nowych idei. Wrócono do renesansowego klasycyzmu, pisano utwory, które bazowały na gatunkach antycznych. Polskie oświecenie wiązało się z polityką i postulatem naprawy kraju, przekonywaniem do reform, które miały odrodzić podupadającą Rzeczypospolitą.
Architektura oświecenia, podobnie jak inne dziedziny korzystała z wzorów klasycznych. Głównymi tendencjami architektonicznymi były właśnie klasycyzm i rokoko. XVIII wiek sprzyjał budownictwu, które zaczęło się prężnie rozwijać. Powstawały budynki użyteczności publicznej, takie jak teatry czy kościoły, a również prywatne rezydencje.
Rokoko to nurt, który określa się zazwyczaj jako etap przejściowy, charakteryzujący fazę pomiędzy odchodzącym barokiem, a nadchodzącym oświeceniem. Jego cechami charakterystycznymi było używanie motywów i ornamentów roślinnych, tematyki miłosnej, a również zamiłowanie do niewielkich form. Przykładami architektury rokokowej są – na gruncie polskim) zaprojektowany przez Jakuba Fontana pałac Potockich, który znajduje się w Radzyniu Podlaski, a również pałac Sanssouci Georga Wenzeslaus von Knobelsdorffa, który zobaczyć możemy w Poczdamie.
Z kolei klasycyzm nawiązywał do wzorów klasycystycznych, opartych na prostocie, harmonijności i piękna antycznego opartego na proporcjonalności. Budynki charakteryzowały się prostotą. Tworzono przestrzenne wnętrza, które oświetlało światło zza dużych okien. Ściany zdobiły obrazy pełne nawiązań mitologicznych. Przykładem tego typu budownictwa jest jeden z najpiękniejszych polskich pałaców – warszawski Pałac na Wodzie w Łazienkach zaprojektowany przez Dominika Merliniego. Inny klasycyzująco budynek to warszawski Belweder, zaprojektowany przez polskiego architekta – Jakuba Kubickiego.
Architektura oświecenia zachwyca nas przestronnością, otwarciem przestrzeni, a również tym, co ją otacza – misternie skonstruowanymi i zaplanowanymi ogrodami, które stają się ozdobą tej zabudowy. Do dziś uważa się, że architekura oświeceniowa była jedną z najpiękniejszych koncepcji w historii Europy.
Podobne wypracowania do Oświecenie - charakterystyka. Architektura oświecenia
- Fowizm a ekspresjonizm. Dokonaj porównania na dowolnie wybranych przykładach
- Franciszek Karpiński - biografia, życiorys
- Motyw końca świata - apokalipsa w literaturze. Opracowanie
- Satyry i bajki Ignacego Krasickiego - problematyka
- Stanisław Przybyszewski „Dzieci szatana” - opracowanie utworu
- Wergiliusz - biografia, życiorys
- Maria Konopnicka „Nasza Szkapa” - charakterystyka Wicka Mostowiaka
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis poloneza
- Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - Czy pieniądz może być najważniejszą wartością w życiu człowieka? Wypracowanie
- Borys Pasternak - biografia, życiorys
- Ironia śmiechu, ironia kłamstw i my sami w twórczości Zbigniewa Herberta
- Sławomir Mrożek „Tango” - charakterystyka Eleonory
- Postacie biblijne - Abraham i Hiob - charakterystyka porównawcza
- Wyjaśnij, co powoduje, że „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej kończy się happy endem, a „Lalka” Bolesława Prusa katastrofą
- Jan Kasprowicz „Dies irae” - bunt prometejski w „Dies irae”. Opracowanie
- Boccaccio „Dekameron” - Humanizm renesansowy w „Dekameronie” - opracowanie
- Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Eviva l'arte” - interpretacja, analiza i opracowanie wiersza
- Jan Kochanowski „Treny” - „Tren IV” - interpretacja i analiza trenu
- Epikureizm i stoicyzm - scharakteryzuj oba kierunki filozoficzne, wskaż różnice i podobieństwa