Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozejm w Andruszowie i pokój Grzymułtowskiego - postanowienia

Ugoda w Hadziaczu była niezadowalająca dla Rosji. Nie mogła się z ona pogodzić z jej postanowieniami, podobnie jak nie zgadzali się z nią chłopi województw ukrainnych. Hetman kozacki Wyhowski został obalony, a Rosja znów wkroczyła na tereny Ukrainy. Wyczerpana Rzeczypospolita i Rosja zawarły wkrótce pokój.

Rozejm w Andruszowie to pokój zawarty między Rzeczypospolitą a Rosją, kończący wojnę o Ukrainę. Rozejm zawarto 30 stycznia 1667 r. Dokonano podziału Ukrainy na lewobrzeżną – zadnieprzańską wraz z Kijowem, która przypadła Rosji i prawobrzeżną, która przypadła Polsce. Rosja zatrzymała również ziemie smoleńską, siewierską i czernihowską. Ukraina straciła możliwość decydowania o budowie swojego niezależnego państwa, została podzielona między protektorat.

Zawarty rozejm miał być tylko chwilowy, Rzeczypospolita traktowała go jako koniunkturalny, czyli konieczny ze względu na tymczasową słabość państwa polskiego. Okazał się on jednak trwały, a potwierdzono go w 1686 r. traktatem Grzymułtowskiego. Ustalone granice przetrwały aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r.

Podobne wypracowania do Rozejm w Andruszowie i pokój Grzymułtowskiego - postanowienia