Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Franciszek z Asyżu - biografia, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Św. Franciszek z Asyżu, a właściwie - Francesco Bernardone - urodził się w 1181 lub 1182 jako syn bogatego kupca - Pietro Bernardoniego. Zmarł, położony nago na ziemi, w 1226 r. Już w 1230 r. jego ciało zostało przeniesione do bazyliki na Colle del Paradiso w Asyżu.

Młodzieńcze lata zupełnie nie zapowiadały, że Francesco Bernardone stanie się świętym - patronem ubogich, więźniów, robotników, a także ekologii. Wtedy prowadził jeszcze beztroskie, pełne marzeń o rycerskiej sławie życie. Już w wieku 14 lat rozpoczął pracę w sklepie ojca. Swoje obowiązki wypełniał barzdo sumiennie, ale tylko ze względu na zapłatę. Miał bardzo lekką rękę w wydawaniu pieniędzy. Jednakże przy tym wszystkim już wtedy odznaczał się wielką hojnością dla ubogich.

Jako 21-letni mężczyzna wziął udział w wojnie między Asyżem i Perugią. Jego strona poniosła klęskę, a on sam dostał się do niewoli. W 1204 r. z powodu choroby został wypuszczony na wolność. Powrócił wtedy do rodzinnej miejscowości. Nadal marzył o wielkiej sławie, co zaowocowało wyprawą do Spoleto, gdzie miał zostać pasowany na rycerza. Najprawdopodobniej to tam doznał wizji, która zupełnie odmieniła jego życie.

Postanowił ponownie udać się do Asyżu. W drodze miał spotkać trędowatego, hojnie go obdarować...

Podobne wypracowania