Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie kościuszkowskie - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie kościuszkowskie było wydarzeniem, które zapoczątkowało okres zbrojnych powstań przeciwko zaborcom. O wadze - ostatecznie nieudanego - zrywu świadczy przede wszystkim fakt, iż w trakcie jego trwania poruszona została, pomijana dotychczas, „kwestia chłopska”.

Sytuacja Polski po drugim rozbiorze była niezwykle niekorzystna. Załamanie krajowej gospodarki, zagarnięcie przez zaborców najlepszych terenów ziemskich oraz brak dostępu do morza spowodowały kryzys finansów państwa. Nastroje społeczne nie były lepsze. Niezadowolenie z powodu targowickiej zdrady wykazywało zwłaszcza chłopstwo oraz mieszczanie. Już w roku 1793 powstały pierwsze konspiracyjne organizacje spiskowe, które za cel postawiły sobie organizację zbrojnego oporu przeciwko najeźdźcom. Podobne plany miał Tadeusz Kościuszko, który w tym samym roku udał się do Paryża, aby uzyskać wsparcie u tamtejszych rewolucjonistów. Zabiegi te zakończyły się jednak całkowitym niepowodzeniem, gdyż Francja odmówiła udzielenia nawet czysto formalnego wsparcia. W Warszawie natomiast przygotowania do powstania prowadzone były głównie przez młodych oficerów skupionych wokół Kuźnicy Kołłątajowskiej. Zawiedzeni działalnością króla Stefana...

Podobne wypracowania