Monety obiegowe - historia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
O obiegu monety wiadomo jest zwłaszcza dzięki aktom prawnym danego państwa, w tym – aktom zakazującym używania obcych monet, co miało służyć propagowaniu własnych (rodzimych) nominałów. Od czasów średniowiecza można przyjąć, że wartość monety była określana ilością kruszcu. W handlu, gdzie należało przemierzać duże odległości, ważne było, aby kruszcu było jak najwięcej, jak najlepszej jakości. Cenne było więc szczególnie złoto. Liczyło się wygodne przenoszenie monet, a jednocześnie możliwość kupienia za nie jak najcenniejszych rzeczy (a więc drogich). W Polsce złote monety nie były popularne, zamiast nich posługiwano się czystym złotem, jeżeli była potrzeba zawarcia takiej transakcji. Złota moneta natomiast, dukat, była bita jedynie za czasów Władysława Łokietka, a następnie – by uczcić koronację Aleksandra Jagiellończyka.
Handel rodzimy miał inne wymagania – wystarczała drobna moneta miedziana, ale ponieważ jej wartość była psuta różnego rodzaju spekulacjami, wciąż liczyła się ilość kruszcu, zwłaszcza srebra. W średniowieczu na porządku dziennym było też dzielenie monety – robiono to, gdy potrzebny był niższy „nominał”, co było pewną oczywistością, gdy chodziło o zawartość kruszcu. Były jednak także przypadki, kiedy ułamywano, a najczęściej obrzynano, monety w celu oszukiwania; zmniejszano w ten sposób jej wartość.
Czas użytkowania danej monety był bardzo różny, nakładała się chociażby na to sytuacja polityczna w państwie. Obserwując to zjawisko na przykładzie Polski, można stwierdzić, że aż do wieku XIV następuje skrócenie czasu użytkowania monety – już od drugiej połowy XII wieku wynosił on jedynie kilkanaście lat, podczas gdy w wieku XI ponad 100 lat. Wynikało to z ciągłych renowacji monetarnych. Dopiero od wieku XIV ponownie czas użytkowania wzrósł i zaczął osiągać 200 lat.
Najbardziej popularne średniowieczne monety europejskie, będące w powszechnym obiegu, to denar i obol. W Polsce denar aż do końca XIII wieku był jedyną produkowaną monetą. Była to najmniejszych rozmiarów monetą. Jego waga ulegała ciągłemu spadkowi i to bardzo drastycznemu – od 1,5 g do ok., w XII wieku, 0,15g. Denar był równy 1/240 grzywny (grzywna miała ciężar ok 210 g). Obol natomiast w Polsce prawdopodobnie wcale nie był produkowany. Jego wartość wynosiła 1/480 grzywny.
W Polsce w obiegu był także ternar – nazwa specyficzna właśnie dla Polski – i określano tak potrójną wielokrotność denara (jego waga wynosiła 0,75 g). W Polsce dużą popularność w średniowieczu zyskał też kwartnik, który uległ emancypacji od denara. Odpowiadał 1/96 grzywny. Warto także pamiętać o groszu, który to początkowo oznaczał dużą monetę i był produkowany we Włoszech, Francji, a następnie Czechach, a od II połowy XIV wieku w Polsce.
Podobne wypracowania do Monety obiegowe - historia
- Oriana Fallaci - biografia, życiorys
- Józefinizm w Austrii. Opracowanie
- Osiągnięcia cywilizacyjne starożytnego świata i ich wpływ na świat współczesny
- Rządy parlamenatrne w Polsce 1921-1926 - II RP
- Ferdynand Magellan - biografia, życiorys
- Życie gospodarcze starożytnej Grecji
- Życie gospodarcze w imperium Karolingów
- Historia terroryzmu na świecie - Terroryzm we współczesnym świecie - organizacje
- Stanisław Leszczyński - panowanie
- Przejęcie władzy przez Mussoliniego we Włoszech
- Abraham Maslow - biografia, życiorys
- Edward Rydz „Śmigły” - biografia, działalność przed i w czasie II wojny światowej
- Giacomo Puccini - biografia, życiorys
- „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego - zagadki rozwiązane przez Adasia Cisowskiego
- Archimedes - biografia, życiorys
- Franklin D. Roosevelt - biografia, życiorys
- Ryszard Wagner - biografia, życiorys
- Sztuka wojenna w średniowieczu - Zmiany sztuki wojennej w średniowieczu (XIV i XV w.)
- Komunizm w Bułgarii - Todor Żiwkow
- Książęta kujawscy - rządy Kazimierza na Kujawach