Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia terroryzmu na świecie - Terroryzm we współczesnym świecie - organizacje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin terror został spopularyzowany podczas trwania rewolucji francuskiej – wówczas to mówiono o białym terrorze, o terrorze czerwonym. W praktyce oznaczał to samo – morze trupów.

Zaczęto stosować pojęcie w odniesieniu do rządu jakobinów, później zostało rozszerzone. Metoda terrorystycznej walki stała się popularna podczas drugiej połowy kolejnego (XIX) wieku. Był to jednak jeszcze czas, kiedy wiele teoretyzowano, natomiast wielokrotnie powstrzymywano się przed dokonaniem samego aktu, bowiem czynnikiem decydującym (powstrzymującym) była śmierć postronnych osób. Z czasem jednak przestało to mieć znaczenie, a wręcz przeciwnie – im więcej postronnych osób zginąć mogło, tym większy był efekt. W pełni zostanie to rozwinięte w dobie mediów, przez islamskich fundamentalistów w wieku XX. Dodatkowym czynnikiem będą tu różnice ideologiczne i religijne, którymi tłumaczono, jak i tłumaczy się akty terroryzmu – podając chociażby walkę z niewiernymi.

Terroryzm na długo przed wiekiem XX zaczął jednak być stosowany. Często historię terroryzmu rozpoczyna się od rewolucji francuskiej, tu upatruje się pierwszych oznak nowej metody walki. Faktycznie jednak historia terroryzmu sięga...

Podobne wypracowania