Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Archimedes - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Istnieje wiele legend i anegdot związanych z tym słynnym greckim filozofem i matematykiem. Ile z nich jest prawdą – nie dowiemy się zapewne nigdy, gdyż uczony żył w starożytnej Grecji, ok. 287 – 212 r. p.n.e.

Jedna z opowieści mówi o tym, iż Archimedes był tak dalece zaabsorbowany swoimi badaniami, że zapominał o codziennej higienie. Kiedy bliscy próbowali siłą zaciągnąć go do kąpieli, naukowiec, aby nie przerywać badań, rysował wykresy na własnym ciele.

Inna anegdota opowiada, że król Syrakuz Hieron II, który być może był krewnym Archimedesa, postawił przed nim nie lada zadanie. Chodziło o zbadanie, czy misterna korona wykonana przez pewnego złotnika, rzeczywiście składała się z samego złota czy też może nieuczciwy rzemieślnik przywłaszczył sobie część drogocennego kruszcu. Zadanie mogło być proste do wykonania, gdyby nie bezwzględny zakaz króla dotyczący roztapiania czy jakiegokolwiek niszczenia drogocennego przedmiotu. Archimedes głowił się długie godziny, gdy wreszcie odpowiedź przyszła niespodziewanie.

Otóż, zażywając kąpieli, badacz zauważył, iż niektóre z członków jego ciała wydają się lżejsze w wodzie niż na powietrzu. Stwierdził więc, ze musi zachodzić pewna zależność między utratą...

Podobne wypracowania