Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jędrzej Moraczewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jędrzej Moraczewski to jeden z najbardziej wpływowych działaczy politycznych okresu przed i powojennego.

Urodził się w Trzemesznie koło Mogilna 13 stycznia 1870 roku. Jego ojciec był inżynierem, w związku z czym rodzina Moraczewskich często podróżowała, by w końcu na dłużej osiąść we Lwowie, gdzie Jędrzej uczęszczał do gimnazjum im. Franciszka Józefa, a później podjął i ukończył studia na tamtejszej politechnice.

Mimo że początkowo sceptycznie odnosił się do idei socjalizmu w 1893 roku wstąpił do Galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej (przemianowanej później na PPS).

W roku 1896 Moraczewski ożenił się i rozpoczął karierę zawodową (był inżynierem kolejowym). Pracował we Lwowie, Galicji, a także na Bałkanach. Dodatkowo miał posadę na uniwersytecie lwowskim.

Po kilku latach zdecydował się jednak poświęcić karierę inżyniera na rzecz działania w polityce.

W 1907 roku został wybrany do austriackiego parlamentu, w którym działał przez dwie kadencje. Był człowiekiem stojącym po stronie najuboższych, robotników i innego rodzaju pracowników, angażował się więc w zakładanie związków zawodowych i spółdzielni.

Po wybuchu pierwszej wojny światowej stanął po stronie Austro-Węgier,...

Podobne wypracowania