Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Książęta kujawscy - rządy Kazimierza na Kujawach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1230 Konrad Mazowiecki zmuszony był do podzielenia swojego rozległego księstwa pomiędzy synów, spośród których największe ambicje polityczne przejawiał Kazimierz. Otrzymawszy od ojca we władanie Kujawy, niezwłocznie po jego zgonie w roku 1247, rozpoczął uzależnianie od siebie słabszych braci - po śmierci najstarszego - Bolesława, przejął ziemię dobrzyńską a wcześniej najmłodszemu - Siemowitowi, odebrał ziemie sieradzko-łęczycką.

W polityce zagranicznej Kazimierz był zwolennikiem sojuszu z Zakonem Krzyżackim, przez co kilkakrotnie jego władztwo doświadczało najazdów zagorzałego ich przeciwnika, Świętopełka. Kiedy w roku 1242 w Prusach wybuchło antykrzyżackie powstanie, książę kujawski opowiedział się po stronie Wielkiego Mistrza, przeciwko popierającym rebeliantów Pomorzanom. Wojna przybierała nawet momentami charakter krucjaty przeciwko poganom i zakończyła się dopiero cztery lata później - Krzyżacy podpisali separatystyczny pokój ze Świętopełkiem, który kontynuował walki z osamotnionym księciem kujawskim. Doprowadziło to poniekąd do zmiany głównej linii politycznej lansowanej przez Kazimierza i stopniowego odchodzenia od problematycznego sojuszu z Zakonem. Kolejne lata panowania Kazimierza upłynęły na,...

Podobne wypracowania