Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komunizm w Bułgarii - Todor Żiwkow

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bułgaria, podobnie jak i inne kraje bloku socjalistycznego, natychmiast zareagowała na wydarzenia roku 1956. Interwencja i krwawe rozprawienie się z powstaniem węgierskim spowodowały, że siły o zapędach „rewizjonistycznych” musiały usunąć się w cień, natomiast do głosu doszli tzw. „twardogłowi”. ZSRR dało wszystkim do zrozumienia, że nie może być mowy o jakiejkolwiek niesubordynacji. Tym samym fiaskiem zakończyło się wprowadzanie w Bułgarii bardziej liberalnej „linii kwietniowej” (w kwietniu odbyło się Plenum KC, na której próbowano forsować zmiany). Kierownictwo przeraziło się skutków „odwilży” w Polsce i na Węgrzech.

Kolejna zawierucha na szczytach bułgarskiej władzy miała miejsce po upadku Nikity Chruszczowa w roku 1964. Todor Żiwkow, zasłużony komunista i człowiek rozdający karty w Bułgarii, nie potrzebował dużo czasu do namysłu i niemal natychmiast przerzucił swą sympatię na nowe radzieckie kierownictwo, głośno deklarując swą bezgraniczną wierność Kremlowi. Jego zaplecze nie było już jednak tak zgodne. W roku 1965 wykryto w partyjnej organizacji próbę spisku tzw. „twardogłowych”, na czele z wiceministrem obrony narodowej. Bez większego rozgłosu wszyscy podejrzani zostali skazani,...

Podobne wypracowania