Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franklin D. Roosevelt - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franklin Delano Roosevelt był 32. prezydentem Stanów Zjednoczonych i jedną z czołowych postaci nadających kształt światu na początku XX stulecia. Na pełnione przezeń stanowisko został wybrany z ramienia Partii Demokratycznej. Co ciekawe, był jedynym prezydentem USA, który pełnił swój urząd więcej niż dwa razy. Zaowocowało to uchwaleniem w 1947r. poprawki do konstytucji, która ograniczyła liczbę kadencji do dwóch.

Urodził się 30.01.1882 r. w Hyde Park, w stanie Nowy Jork. Jego dzieciństwo upływało pod znakiem corocznych podróży do Europy, dlatego kształcony był przez prywatnych nauczycieli. W 1904. ukończył Uniwersytet Harvarda i kontynuował edukację na Uniwersytecie Columbia. Studiów jednak nie ukończył. Prędko rozpoczął pracę jako prawnik w spółce Carter, Ledyard & Milburn. W 1905r., pomimo sprzeciwu rodziny, wziął ślub z daleką kuzynką - Eleanorą Roosevelt. Co ciekawe, w wydarzeniu tym uczestniczył ówczesny prezydent USA - Theodor Roosevelt (kuzyn piątego stopnia Franklina Roosevelta).

Wraz z małżonką przeniósł się do Springwood. Franklin Delano Roosevelt już wtedy jawił się jako człowiek charyzmatyczny i aktywny społecznie. Zupełnie inna była jego żona, która odznaczała się nieśmiałością...

Podobne wypracowania