Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przejęcie władzy przez Mussoliniego we Włoszech

Mimo, że Włochy zakończyły I wojnę światowa po stronie zwycięskiej, to jednak nie mogły w pełni radować się z rozwiązania konfliktu, podczas działań wojennych poniosły bowiem ogromne straty, których nie były w stanie zrekompensować odszkodowania. Zniszczenie gospodarcze, wzrost bezrobocia, wszystko to razem powodowało niezadowolenie społeczeństwa. Tym samym coraz większą popularność zaczęły zyskiwać ruchy skrajne, w tym np. komunizm.

Mussolini, ze swoją faszystowska polityką, doskonale wykorzystał okoliczności. Jego program łączył w sobie część postulatów socjalistycznych, a jednocześnie odpowiadał nacjonalistom i innym grupom. Bardzo istotnym był elektorat rekrutujący się z weteranów I wojny światowej.  Mussolini wykorzystał ten fakt i założył w roku 1919 Związek Kombatancki, z ramienia którego dostał się w 1921 roku do włoskiego parlamentu. Jednocześnie w 1920 utworzono „Czarne koszule”, formę organizacji paramilitarnej, która bezpośrednio podlegała Związkowi. Głównym zadaniem tej organizacji, w początkowym okresie działania, było zwalczanie lewicy oraz strajków, które wybuchały za jej sprawą. W roku 1921 powołano do życia Narodową Partię Faszystowską. Zaczęła ona zyskiwać coraz większe poparcie, co w konsekwencji skłoniło Mussoliniego do podjęcia radykalnych działań. Postanowił sięgnąć po władzę we Włoszech poprzez pucz.

Wydarzenie z października 1922 nosi nazwę „marszu na Rzym”. Podczas spotkania w Neapolu 24 października ogłoszono wymarsz. Zmobilizowano wszystkie oddziały faszystowskich bojówek. 28 października 1922 roku „Czarne koszule” ruszyły w kierunku stolicy państwa - Rzymu. Szacuje się, że liczba osób biorących udział w pochodzie wynosiła około 30 tysięcy. Monarcha Włoch, król Wiktor Emanuel III, obawiając się wybuchu wojny domowej, postanowił przekazać władzę Mussoliniemu. Miał on utworzyć nowy rząd, wszystko zgodnie z prawami zawartymi w konstytucji. Jednak wygrana w kolejnych wyborach przekonała Mussoliniego o jego silnej pozycji. 10 czerwca 1924 zamordowano na jego rozkaz Giacomo Matteottiego, reprezentanta socjalistów. Od tego czasu całkowitą władzę w państwie przejęli faszyści, a Mussolini zyskał tytuł duce - dyktatora oraz najważniejszej osoby w kraju. Włochy stały się państwem autorytarnym.

Wydarzenia z Włoszech odbiły się szerokim echem na całym świecie. Spowodowało to w późniejszym czasie liczne wystąpienia w innych państwach, gdzie starano się przejąć władzę w ten sam sposób. Hitler nie krył swych fascynacji przewrotem Mussoliniego i próbował dokonać tego samego, co w końcu mu się powiodło. Zamach majowy w Rzeczpospolitej, którego inspiratorem był Józef Piłsudzki, także był próbą rozwiązywania problemów na sposób znany z Włoszech.

Podobne wypracowania do Przejęcie władzy przez Mussoliniego we Włoszech