Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przejęcie władzy przez Mussoliniego we Włoszech

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mimo, że Włochy zakończyły I wojnę światowa po stronie zwycięskiej, to jednak nie mogły w pełni radować się z rozwiązania konfliktu, podczas działań wojennych poniosły bowiem ogromne straty, których nie były w stanie zrekompensować odszkodowania. Zniszczenie gospodarcze, wzrost bezrobocia, wszystko to razem powodowało niezadowolenie społeczeństwa. Tym samym coraz większą popularność zaczęły zyskiwać ruchy skrajne, w tym np. komunizm.

Mussolini, ze swoją faszystowska polityką, doskonale wykorzystał okoliczności. Jego program łączył w sobie część postulatów socjalistycznych, a jednocześnie odpowiadał nacjonalistom i innym grupom. Bardzo istotnym był elektorat rekrutujący się z weteranów I wojny światowej.  Mussolini wykorzystał ten fakt i założył w roku 1919 Związek Kombatancki, z ramienia którego dostał się w 1921 roku do włoskiego parlamentu. Jednocześnie w 1920 utworzono „Czarne koszule”, formę organizacji paramilitarnej, która bezpośrednio podlegała Związkowi. Głównym zadaniem tej organizacji, w początkowym okresie działania, było zwalczanie lewicy oraz strajków, które wybuchały za jej sprawą. W roku 1921 powołano do życia Narodową Partię Faszystowską. Zaczęła ona zyskiwać coraz większe poparcie,...

Podobne wypracowania