Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Rydz „Śmigły” - biografia, działalność przed i w czasie II wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Rydz urodził się 11 marca 1886 r. w Brzeżanach na terenach dzisiejszej Ukrainy zachodniej jako syn Tomasza Rydza - byłego wojskowego i policjanta oraz Marii z Babiaków. Był bodaj obok Józefa Piłsudskiego najwybitniejszym przedstawicielem ludzi związanych w polskim wojskiem w pierwszej połowie XX w.

Swoją karierę polityczną rozpoczął wstępując w 1908 r. do Związku Walki Czynnej - tajnej polskiej organizacji wojskowej o charakterze niepodległościowym. W czasie aktywności w ZWC zetknął się m. in. z ideologią piłsudczykowską oraz osobami takimi jak Kazimierz Sosnkowski czy Walery Sławek, co nie pozostało bez wpływu na jego dalsze losy. Pierwsze doświadczenie stricte wojskowe Edward Rydz, posługujący się wówczas pseudonimem „Śmigły”, zdobył w służbie austriackiej. Następnie współtworzył legalne już struktury paramilitarne Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Brzeżanach a potem we Lwowie, dzięki któremu ukończył wyższy kurs oficerski. Już wówczas był osobą wysoko cenioną przez Józefa Piłsudskiego.

Po wybuchu pierwszej wojny światowej Rydz-Śmigły związany był od początku istnienia w Legionami Polskimi. Po początkowych sukcesach został 18 grudnia 1914 r. dowódcą 1 Pułku Piechoty Legionów...

Podobne wypracowania