Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tomasz z Akwinu - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tomasz z Akwinu (Thoma de Aquino) - urodził się w miejscowości Roccasecca w Królestwie Neapolu w roku 1225, a zmarł 7 marca roku 1274. Był włoskim teologiem, zakonnikiem i filozofem tradycji scholastycznej. Był ojcem założycielem tomizmu. Tomasz młodość spędził pod opieką swojego wuja - Siibalda, który był opatem w klasztorze na Monte Cassino. Tam też młody Tomasz pobierał nauki przez dziewięć lat (od piątego roku życia do czternastego).

Zaraz potem przeniósł się do Hibernii, gdzie pobierał nauki na uniwersytecie w Neapolu. Wkrótce jednak zmienił zakon z benedyktyńskiego na dominikański. Od roku 1254 studiował w Paryżu przez trzy lata (pomimo ostrego sprzeciwu rodziny, która chciała, aby syn objął ważne stanowisko kościelne). Kontynuował swoją edukację w Kolonii. Jego życie obracało się wówczas wokół Paryża, gdzie uzyskał upragniony stopień bakałarza biblijnego (został absolwentem wyższych studiów). Te stanowisko pozwoliło mu na skupieniu się na własnej twórczości. W okresie tym napisał kilka ważniejszych dzieł, w którym zarysowywał podstawy swojej filozofii.

Od roku 1261 Tomasz z Akwinu został przyjęty do szkoły dominikańskiej jako nauczyciel w Ortavio. Ponadto został poproszony przez papieża...

Podobne wypracowania