Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krucjata V, VI, VII - tło historyczne, przyczyny i skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Klęski poprzednich krucjat wymuszały zorganizowanie kolejnych, które mogłyby odwrócić niekorzystny stan rzeczy. Piąta krucjata ruszyła w latach 1217-1221. Po krótkich zwycięstwach znów poniosła klęskę i zakończyła się odwrotem z Egiptu.

Szósta wyprawa krzyżowa (1228-1229) zwana krucjatą bezkrwawą, zorganizowana przez Fryderyka II okazała się stosunkowo owocna, udało się bezkrwawo odzyskać część dawnego terytorium królestwa jerozolimskiego z miastami: Jerozolimą, Betlejem i Nazaretem, czyli ważnych z punktu widzenia religijnego miast dla chrześcijan. Udało się to dzięki układom z sułtanem Egiptu. Niestety, radość krzyżowców nie trwała długo. W 1244 r. Jerozolima znów została zdobyta przez muzułmanów.

Siódma krucjata, w latach 1248-1254 r., po raz kolejny okazała się fiaskiem. Upadło królestwo jerozolimskie. Datę (1291 r.) tę przyjmuje się za zamknięcie okresu krucjat. Europa skupiła się więc problemach Hiszpanii, gdzie również zagrażało widmo muzułmanów. Rekonkwista przeciwko Maurom okazała się sukcesem.

Historia ocenia krucjaty jako kompletne fiasko. Powstanie królestwa jerozolimskiego i blisko 200 lat obrona jego granic nic nie zmieniła w dziejach Europy. Wielu...

Podobne wypracowania