Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krucjata V, VI, VII - tło historyczne, przyczyny i skutki

Klęski poprzednich krucjat wymuszały zorganizowanie kolejnych, które mogłyby odwrócić niekorzystny stan rzeczy. Piąta krucjata ruszyła w latach 1217-1221. Po krótkich zwycięstwach znów poniosła klęskę i zakończyła się odwrotem z Egiptu.

Szósta wyprawa krzyżowa (1228-1229) zwana krucjatą bezkrwawą, zorganizowana przez Fryderyka II okazała się stosunkowo owocna, udało się bezkrwawo odzyskać część dawnego terytorium królestwa jerozolimskiego z miastami: Jerozolimą, Betlejem i Nazaretem, czyli ważnych z punktu widzenia religijnego miast dla chrześcijan. Udało się to dzięki układom z sułtanem Egiptu. Niestety, radość krzyżowców nie trwała długo. W 1244 r. Jerozolima znów została zdobyta przez muzułmanów.

Siódma krucjata, w latach 1248-1254 r., po raz kolejny okazała się fiaskiem. Upadło królestwo jerozolimskie. Datę (1291 r.) tę przyjmuje się za zamknięcie okresu krucjat. Europa skupiła się więc problemach Hiszpanii, gdzie również zagrażało widmo muzułmanów. Rekonkwista przeciwko Maurom okazała się sukcesem.

Historia ocenia krucjaty jako kompletne fiasko. Powstanie królestwa jerozolimskiego i blisko 200 lat obrona jego granic nic nie zmieniła w dziejach Europy. Wielu historyków uważa, że problem krucjat był zupełnie niepotrzebny i sztuczny. Można stwierdzić, że dopiero po krucjatach problem Turków pojawił się w Europie. W momencie rozpoczęcia krucjat Turcy byli poza Bosforem, około 300 lat później przekroczyli Dunaj. Okres krucjat to dla wielu czas największej hańby, krzyżowcy zniszczyli cesarstwo bizantyjskie, przepadły bezcenne dzieła sztuki i pisma. Krucjaty okazały się po prostu zajęciem eliminującym nudę rycerstwa, które w Europie przeżywało swój kryzys. Wyprawy krzyżowe przyczyniły się do wzrostu niechęci  pomiędzy islamem a chrześcijaństwem. Zasługą krucjat jest, być może, do dzisiaj istniejący stan rzeczy na Bliskim Wschodzie. Okrucieństwo i barbarzyństwo jakiego dopuszczali się Krzyżowcy zostało zapamiętane i wywołało podobną reakcję ze strony islamu.

Podobne wypracowania do Krucjata V, VI, VII - tło historyczne, przyczyny i skutki