Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francja po I wojnie światowej - polityka, gospodarka, społeczeństwo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mimo zwycięstwa Francji w I wojnie światowej pierwsze lata powojenne były dla tego kraju bardzo ciężkie. Musiał on odbudować zniszczenia wynikłe z konfliktu, zmierzyć się z rosnącym bezrobociem oraz nastrojami rewolucyjnymi. Należy bowiem pamiętać, że były to czasy rodzącego się komunizmu, który zaczynał zyskiwać coraz większą liczbę zwolenników.

Rząd świadomy niebezpieczeństwa płynącego ze strony bolszewików wspierał armie białych generałów podczas wojny domowej w Rosji. Udzielił także pomocy Polsce podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Aby móc odbudować państwo należało bezwzględnie wykorzystywać postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie reparacji. Niemożność wypłacenia ich przez Niemcy spowodowała zajęcie Zagłębia Ruhry przez wojska francuskie w 1923. Władze francuskie przystały na realizacje planu Dawesa, który pozwalał Niemcom na spłatę zobowiązań w ratach. Dzięki tym posunięciom Francja zaczęła wychodzić z kryzysu, rozwijał się przemysł oraz rolnictwo, a  tym samym spadało bezrobocie. Zaczęto realizować wielkie przedsięwzięcia jak budowa Linii Maginota, czyli system umocnień na wschodniej granicy francusko-niemieckiej.

Kryzys światowy z lat 1929-1935 uderzył także we Francję, powodując liczne bankructwa...

Podobne wypracowania