Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koronacja Zygmunta III Wazy - wojna z Maksymilianem Habsburgiem po koronacji

Maksymilian Habsburg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W dniu 27. grudnia roku 1587 w wawelskiej katedrze miała miejsce ceremonialna koronacja Zygmunta III Wazy. Dowiedziawszy się o tym, arcyksiążę Maksymilian Habsburg, przybywający od czasu nieudanej próby szturmu na Kraków na terenie Śląska, postanowił jeszcze raz podjąć próbę przejęcia władzy w Rzeczpospolitej.

Znając plany wojsk habsburskich, kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski za wszelką cenę starał się udaremnić ambitne plany młodego Habsburga. Aby raz na zawsze zamknąć kwestię jego pretensji do polskiego tronu zebrał on pokaźną armię złożoną ze stronników królewskich i ruszył na spotkanie wojskom austriackim. Po wygranej potyczce pod Parzymiechami obie armie spotkały się ponownie w okolicach Byczyny, gdzie w dniu 24. stycznia roku 1588 miało dojść do, decydującej dla dalszych losów wojny o tron polski, bitwy. Siły obu stron były porównywalne i wynosiły około 6 tys. żołnierzy po każdej, a wart podkreślenia jest fakt, iż po przeciwnych stronach konfliktu znajdowali się głównie żołnierze polscy, węgierscy i niemieccy. Bitwę rozpoczęły wojska dowodzone Zamoyskiego, który rozkazał atak na słabiej bronioną flankę zgrupowania habsburskiego. Po przejściu wąskiej grobli, przez bagniste tereny i obejściu...

Podobne wypracowania