Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bizancjum - kultura, sztuka i nauka w Cesarstwie Bizantyjskim

Cesarstwo Bizantyjskie, kultura bizantyjska, opracowanie, nauka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cesarstwo Bizantyjskie zachowało przez ponad tysiąc lat ciągłość ustroju, tradycje cesarstwa rzymskiego i etos chrześcijański. Kultura bizantyjska zawierała w sobie element kultury antyku, była godnym spadkobiercą starożytnej Grecji i doskonale łączyła z antykiem kulturę chrześcijańską. Wspaniała architektura, plastyka, obrazy, mozaiki i freski. Historyczne piśmiennictwo, teologiczne traktaty, wniosły ogromny wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Wiele lat po upadku cesarstwa bizantyjskiego, zachodnia Europa wzorowała się na administracji i wojennym rzemiośle zaczerpniętym z Bizancjum.

Cesarstwo Bizantyjskie to przede wszystkim sztuka, której natchnieniem był religia chrześcijańska, począwszy od budowli, poprzez obrazy i na literaturze skończywszy. „Umiejscowienie” Bizancjum na mapie Europy, korzystnie wpływało na rozwój sztuki, można więc było zaobserwować tutaj wpływy zarówno europejskie w tym greckie i rzymskie, jak i wpływy wschodnie, orientalne, przyniesione wraz z napływem ludności azjatyckiej. Kazania, liturgie chrześcijańskie, bogate piśmiennictwo religijne stanowiło większość literatury bizantyjskiej. Głównym atutem sztuki bizantyjskiej jest pismo i literatura.

Bizancjum przyjęło filozofię grecką i rozwijało...

Podobne wypracowania