Bizancjum - kultura, sztuka i nauka w Cesarstwie Bizantyjskim
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Cesarstwo Bizantyjskie zachowało przez ponad tysiąc lat ciągłość ustroju, tradycje cesarstwa rzymskiego i etos chrześcijański. Kultura bizantyjska zawierała w sobie element kultury antyku, była godnym spadkobiercą starożytnej Grecji i doskonale łączyła z antykiem kulturę chrześcijańską. Wspaniała architektura, plastyka, obrazy, mozaiki i freski. Historyczne piśmiennictwo, teologiczne traktaty, wniosły ogromny wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Wiele lat po upadku cesarstwa bizantyjskiego, zachodnia Europa wzorowała się na administracji i wojennym rzemiośle zaczerpniętym z Bizancjum.
Cesarstwo Bizantyjskie to przede wszystkim sztuka, której natchnieniem był religia chrześcijańska, począwszy od budowli, poprzez obrazy i na literaturze skończywszy. „Umiejscowienie” Bizancjum na mapie Europy, korzystnie wpływało na rozwój sztuki, można więc było zaobserwować tutaj wpływy zarówno europejskie w tym greckie i rzymskie, jak i wpływy wschodnie, orientalne, przyniesione wraz z napływem ludności azjatyckiej. Kazania, liturgie chrześcijańskie, bogate piśmiennictwo religijne stanowiło większość literatury bizantyjskiej. Głównym atutem sztuki bizantyjskiej jest pismo i literatura.
Bizancjum przyjęło filozofię grecką i rozwijało ją w duchu chrześcijańskim. Najsłynniejszą budowlą bizantyjską jest Hagia Sophia czyli kościół Mądrości Bożej znajdujący się w obecnym Stambule. Bizancjum, w kontakcie z wschodem jak i zachodem, doskonale rozwijało naukę, a w szczególności astronomię, matematykę i logikę. Ogromny wpływ na filozofię bizantyjską miała myśl filozoficzna Greków. Cesarstwo Bizantyjskie kultywowało przejęte dawne wzorce. Religia, którą wyznawano w Bizancjum do dzisiaj istnieje na obecnych terenach, prawosławne cerkwie do dzisiaj są wspaniałym reliktem epoki bizantyjskiej. Wśród wielkich pisarzy i uczonych wypada wymienić Focjusza Wielkiego, Romana Melodos czy Chorycjusz z Gazy. Rozwój kultury i sztuki bizantyjskiej to zasługa przede wszystkim położenia. Bizancjum oddzielało świat orientalny od zachodniej Europy. Przenikające się nawzajem (czasem sprzeczne ze sobą) nurty wpływały pozytywnie na rozwój szkolnictwa, sztuki i nauki.
Zasługą cesarstwa jest również rozwój handlu, ceramiki i prawa handlowego. Według niektórych badaczy, cała cywilizacja bizantyjska jest podwaliną prawosławia. Prawosławny nurt w religii chrześcijańskiej przetrwał właśnie dzięki cesarstwu, które kultywowało ten odłam na swoim terytorium. Różnice między prawosławiem, a kościołem rzymskokatolickim wynikają z czysto historycznych implikacji, których efekt obserwujemy do dzisiaj. Bizantyjscy historycy wykazali się wspaniałym talentem pisarskim dzięki czemu zachowało się wiele tekstów historycznych i tłumaczeń filozoficznych z greki.
Podobne wypracowania do Bizancjum - kultura, sztuka i nauka w Cesarstwie Bizantyjskim
- Spór Grzegorza VII z Henrykiem IV
- Rzeczpospolita Polska - Programy naprawcze Rzeczypospolitej Polskiej w XVIII w
- Andre Marie Ampere - biografia, życiorys
- Anna Walentynowicz - praca w Stoczni Gdańskiej - biografia, życiorys
- Półwysep Iberyjski - historia, królestwa chrześcijańskie. Hiszpania w średniowieczu
- Powstanie Czechosłowacji (1918)
- Zakon Kawalerów Mieczowych, Krzyżacy - ekspansja terytorialna
- Koronacja Zygmunta III Wazy - wojna z Maksymilianem Habsburgiem po koronacji
- Leon Wyczółkowski - biografia, życiorys
- Wielkie Księstwo Poznańskie - ustrój, historia sytuacja gospodarcza pod zaborem pruskim
- Wojciech Kossak - biografia, życiorys
- Rozwój chrześcijaństwa w Rzymie - chrześcijaństwo w Imperium Rzymskim
- Rewolucja lutowa - przyczyny, przebieg, skutki. Upadek caratu w Rosji
- Oświęcim-Auschwitz - spór o krzyż (1988-1999)
- Starożytne Chiny - historia i rozwój cywilizacji starożytnych Chin
- Francja po I wojnie światowej - polityka, gospodarka, społeczeństwo
- Okupacja radziecka na Kresach Wschodnich
- Krucjata V, VI, VII - tło historyczne, przyczyny i skutki
- Walka z Kościołem w okresie stalinowskim
- Powstanie kościuszkowskie - przyczyny, przebieg, skutki