Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozwój chrześcijaństwa w Rzymie - chrześcijaństwo w Imperium Rzymskim

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W czasach, gdy rodziło i kształtowało się wczesne chrześcijaństwo, przedostając się przy tym w głąb terenów Imperium Romanum, było ono małą, niewiele znaczącą religią. Dominowała wówczas doktryna politeistyczna wznosząca na piedestał chwały, takie boskie postaci jak Saturn, Neptun, Minerwa czy Pluton.

Jednak z czasem chrześcijaństwo zostało dostrzeżone przez władców Imperium Rzymskiego, jednak nie była to dobra wiadomość dla wyznawców tej religii. Zostali oni uznani za niebezpieczną dla funkcjonowania państwa sektę, wszak chrześcijanie negowali podstawy całego Imperium – choćby boskość samego cesarza czy system niewolniczy. Nierzadko płacili za to życiem, kończąc na arenach, gdzie na oczach dziesiątek tysięcy widzów rzucano ich na pożarcie lwom. Zresztą o negatywnym stosunku Rzymian do chrześcijan świadczy historia cesarza Nerona, który podpalił miasto Rzym, a całą winą obarczył właśnie chrześcijan, brutalnie ich mordując. Jednakże religia ta wciąż się rozwijała, co prawda w tajemnicy, by nie zostać złapanym przez wojska imperialne. Zresztą w 303 r. n.e. Dioklecjan ogłosił edykt zabraniający wyznawania chrześcijaństwa na terenie Imperium, co doprowadziło do kolejnej fali terroru.

Sytuacja chrześcijan znacznie się odmieniła...

Podobne wypracowania