Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja lutowa - przyczyny, przebieg, skutki. Upadek caratu w Rosji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucją lutową nazywa się w historii wydarzenia z marca 1917 roku, które doprowadziły do abdykacji cara oraz stały się przyczynkiem do najważniejsze rewolucji w historii Rosji - rewolucji październikowej. Wyjaśnienie nazwy jest bardzo proste: w owym czasie w państwie Mikołaja II nadal obowiązywał kalendarz juliański.

Przyczyn wybuchu niepokojów społecznych w Imperium Rosyjskim było kilka. Należy pamiętać, że od roku 1914 Rosja uczestniczyła w I wojnie światowej. Konflikt ów jednak nie przynosił spodziewanych sukcesów, armia carska wciąż przegrywała, a każda bitwa była okupiona ciężkimi stratami w ludziach. Nastroje w wojsku były coraz gorsze. Zwykli obywatele także mieli dość wojny oraz ciężkich wydatków z nią związanych. Wszystko to razem tworzyło podatny grunt pod retorykę rewolucyjną.

Datą, która wyznacza początek rewolucji 1817 roku jest 3 marca. Wiąże się to ze strajkiem w najważniejszym mieście Rosji - Petersburgu, spowodowanym dramatyczną sytuacją  aprowizacyjną i faktem, że zaczynało brakować żywności. Strajk zaczął rozwijać się w błyskawicznym tempie i po kilku dniach objął wszystkie zakłady produkcyjne w mieście. Jednocześnie zaczynało dochodzić do ulicznych zamieszek, do których powstrzymania ostatecznie...

Podobne wypracowania