Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Półwysep Iberyjski - historia, królestwa chrześcijańskie. Hiszpania w średniowieczu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gwałtowna fala ekspansji terytorialnej islamu zapoczątkowana w VII wieku przez następców Mahometa, na zachodzie zatrzymała się dopiero w Hiszpanii. W jej wyniku przez pierwszą część epoki średniowiecza praktycznie cały Półwysep Iberyjski znajdował się pod kontrolą Arabów.

Jedynie północno-zachodnia część półwyspu pozostała w rękach chrześcijan. Tam właśnie w IX wieku schronili się uciekający w popłochu przed najeźdźcą Wizygoci, którzy po jakimś czasie stworzyli niewielkie, aczkolwiek niezależne królestwo – Asturię. Po wymuszonym okolicznościami przeniesieniu stolicy państewka, zmieniło ono nazwę na Królestwo Leonu.

Na terenach dawniej karolińskiej Marchii Hiszpańskiej wykrystalizowało się nieco później drugie chrześcijańskie królestwo iberyjskie, zwane początkowo Hrabstwem Barcelony. Znajdowało się ono w bezpośredniej strefie wpływów Francji, dlatego też zgodnie z powszechną średniowieczna praktyką polityczną, posiadało status wasala wobec korony francuskiej (choć więzy te zostały sformalizowane dopiero w XIII stuleciu). W IX i X wieku u podnóża Pirenejów powstało jeszcze jedno niewielkie terytorialnie, aczkolwiek silne królestwo iberyjskie, zwane Nawarrą. Jego...

Podobne wypracowania