Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Walentynowicz - praca w Stoczni Gdańskiej - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem na Wołyniu, a zmarła tragicznie w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Jej edukacja zakończyła się na czterech klasach szkoły podstawowej. W wieku dziesięciu lat została osierocona przez rodziców i znalazła się pod opieką obcych sobie ludzi. Mieszkali w pobliżu Warszawy. Mając zaledwie piętnaście lat, postanowiła się usamodzielnić.

Przyjęła pracę w Gdańsku w fabryce margaryny oraz z w piekarni. W roku 1950 zapisała się na kurs spawacza i została przyjęta do pracy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Sama wielokrotnie wspominała, że do tak ciężkiej pracy skłoniło ją hasło: „Wzruszyło mnie krzyczące z murów hasło <Młodzież buduje okręty> i zapisałam się na kurs spawacza, uczyłam się z zapałem i byłam wdzięczna Polsce Ludowej, że pozwala mi pracować i żyć".

W stoczni, gdzie pracowała, była swoistym fenomenem – wyrabiała 270% normy. Znajdowała się w czołówce najbardziej wartościowych pracowników stoczni. Pisano na jej tematy reportaże prasowe, jej zdjęcia trafiały do gazet. Wkrótce też spłynęły na nią laury wdzięcznej władzy.

Była delegatką Związku Młodzieży Polskiej na zjazd młodzieży w...

Podobne wypracowania