Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytne Chiny - historia i rozwój cywilizacji starożytnych Chin

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć najdawniejsze ślady osadnictwa na terenie współczesnych Chin datuje się na przynajmniej IV tysiące lat p.n.e., to legendarne opowieści przywołują imię pierwszego władcy Chin, niejakiego Wielkiego Ju, dopiero na lata 2205-2198 p.n.e. Pierwsza potwierdzona przez historyków dynastia rozpoczęła tutaj rządy w okolicach roku 1760 p.n.e.  Jednakże nie była to wówczas cywilizacja godna większego zainteresowania, co raczej zbiór pomniejszych plemion charakteryzujących się podobieństwem kulturowym, etnicznym i językowym.

Charakterystyczne dla nich było szeroko rozpowszechnione niewolnictwo (które na niektórych terenach istniało i było akceptowane przez chiński rząd do lat 70 XX wieku!). Mniej więcej w okolicach XIII wieku p.n.e. nastąpił intensywny rozkwit państwa, wówczas to powszechna w użyciu stała się miedź, miejscowi skrybowie opracowali pismo piktograficzne, a ludność chętnie budowała nowe miasta. Kolejny krok do przodu postawiły Chiny w okolicach 600 roku p.n.e., kiedy to datuje się na tym terenie tzw. epokę żelaza. Nowy typ surowca wykorzystywanego do produkcji lepszych narzędzi pozwolił na wprowadzenie wydajniejszych sposobów uprawy roli, co przyczyniło się do dalszego wzrostu liczby ludności.

Pierwszą...

Podobne wypracowania