Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polska tradycja niepodległościowa za Napoleona

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po upadku Rzeczpospolitej w 1795 roku, po kolejnych trzech rozbiorach dokonanych przez Prusy, Austrię i Rosję, wierzono, iż stan ten jest jedynie chwilowy i podobnie jak w przypadku szwedzkiego „potopu”, i tym razem społeczeństwo polskie ocknie się i przepędzi wroga. Mijały kolejne lata, a sytuacja międzynarodowa Polski nie zmieniała się. Pewne zmiany przyniosło pojawienie się na arenie politycznej Napoleona Bonapartego, z którego osobą Polacy wiązali liczne nadzieje na odrodzenie się ojczyzny. Już 9 stycznia 1797 roku powstały we Włoszech Legiony Polskie pod wodzą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Oddziały te miały wspomóc Francję w walkach z Austrią. Takie odrodzenie militarne polaków miało dodatnio wpłynąć na ich świadomość i wiarę w rychłe odrodzenie ojczyzny. Do maja udało się powiększyć stan osobowy owych legionów do poziomu 6.000 żołnierzy, których zresztą podzielono na trzybatalionowe legie.

W 1798 roku Legion Polski z „Mazurkiem Dąbrowskiego” na ustach zajął państwo papieskie i wypędził z Neapolu Burbonów. W tym samym roku liczne sukcesy osiągały również oddziały gen. Kazimierza Kniaziewicza. To zachęciło Napoleona do zacieśnienia współpracy z Polakami, w związku z czym poprosił gen....

Podobne wypracowania