Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny perskie - II wojna perska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakończona niepowodzeniem pierwsza wyprawa do Grecji nie zniechęciła króla perskiego do kolejnej próby podporządkowania sobie Hellady. Następca Dariusza II, Kserkses po uporządkowaniu sytuacji w swoim kraju od razu przystąpił do organizowania nowej ekspedycji na zachód. Tym razem była ona jednak dużo lepiej zorganizowana.

Podczas gdy w Persji trwały przygotowania do nowej wojny, Grecy zdawali sie nie dostrzegać ponownego zagrożenia z jej strony. W Atenach trwał spór na co przeznaczyć dochody z nowoodkrytych złóż srebra w górach Laurion. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja Temistoklesa, który proponował rozbudować flotę, która bezsprzecznie panowałaby na Morzu Egejskim, zapewniając przy tym bezpieczeństwo praktycznie całej Grecji. W krótkim czasie Ateńczycy stali sie posiadaczami ogromnej floty w liczbie ok. 200 trier, a załogę ich stanowili wcieleni specjalnie w tym celu do wojska teci - najuboższa warstwa ateńskiego społeczeństwa.

Kiedy bezpośredni atak perski stał się już niemal przesądzony, przedstawiciele polis greckich zebrali się na wspólnej naradzie w Istmie Korynckim gdzie powołali do życia Sprzymierzenie Hellenów, w którym przywództwo powierzono najbardziej doświadczonym,...

Podobne wypracowania