Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Ostrowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Ostrowski był polskim lekarzem, politykiem emigracyjnym, działaczem społecznym, pełnił także honorową funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Stanisław Ostrowski urodził się w 1892 r. we Lwowie. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej podjął studia medyczne na Uniwersytecie Lwowskim i Wiedeńskim, które przyniosły mu dyplom lekarski w 1919 r. W czasie działań wojennych służył w I Brygadzie Legionów, był także członkiem tajnych organizacji wojskowych, mających w przyszłości tworzyć podwaliny dla wojska polskiego – m.in. Związku Walki Czynnej. Zasłużony także podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy oraz orderem Krzyż Walecznych.

W dwudziestoleciu międzywojennym Stanisław Ostrowski początkowo rozwijał swoje zainteresowania naukowe – był docentem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 30. angażował się także politycznie – był trzykrotnie wybierany do sejmu z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, był także wiceprezydentem i ostatnim polskim prezydentem Lwowa.

Po wybuchu II wojny światowej, agresji radzieckiej na Polskę 17 września 1939 r. i zajęciu Lwowa został aresztowany przez Sowietów i więziony –...

Podobne wypracowania