Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Raczyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Raczyński urodził się w 1891 r. w rodzinie szlacheckiej herbu Nałęcz. Do szkoły średniej chodził w Krakowie, natomiast studia prawnicze odbywał w Lipsku i Londynie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobył stopień doktorski.

Karierę polityczną Edward Raczyński rozpoczął po zakończeniu I wojny światowej – w 1919 r. został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co wiązało się z licznymi wyjazdami na placówki do różnych krajów Europejskich – m.in. Anglii, Danii i Szwajcarii. W latach 1932-1935 Raczyński pełnił funkcję stałego delegata przy Lidze Narodów w Genewie.

W czasie drugiej wojny światowej (od 1941 do 1943 r.) Raczyński piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych na emigracji, był także ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, od czasów przedwojennych – 1935 r. – aż do utraty poparcia dla polskiego rządu emigracyjnego w 1945 r. Ważnym punktem ówczesnej działalności jest przedstawienie aliantom szczegółowego opisu Holocaustu (na podstawie raportów dostarczonych mu przez Jana Karskiego), a także wystosowanie prośby do Czerwonego Krzyża o zbadanie zbrodni katyńskiej (po jej odkryciu w 1941 r.).

W 1954 r. Edward Raczyński był jednym z twórców...

Podobne wypracowania