Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Raczyński - biografia, życiorys

Edward Raczyński urodził się w 1891 r. w rodzinie szlacheckiej herbu Nałęcz. Do szkoły średniej chodził w Krakowie, natomiast studia prawnicze odbywał w Lipsku i Londynie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobył stopień doktorski.

Karierę polityczną Edward Raczyński rozpoczął po zakończeniu I wojny światowej – w 1919 r. został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co wiązało się z licznymi wyjazdami na placówki do różnych krajów Europejskich – m.in. Anglii, Danii i Szwajcarii. W latach 1932-1935 Raczyński pełnił funkcję stałego delegata przy Lidze Narodów w Genewie.

W czasie drugiej wojny światowej (od 1941 do 1943 r.) Raczyński piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych na emigracji, był także ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, od czasów przedwojennych – 1935 r. – aż do utraty poparcia dla polskiego rządu emigracyjnego w 1945 r. Ważnym punktem ówczesnej działalności jest przedstawienie aliantom szczegółowego opisu Holocaustu (na podstawie raportów dostarczonych mu przez Jana Karskiego), a także wystosowanie prośby do Czerwonego Krzyża o zbadanie zbrodni katyńskiej (po jej odkryciu w 1941 r.).

W 1954 r. Edward Raczyński był jednym z twórców tzw. Rady Trzech, czyli organu władzy wykonawczej na emigracji, jaki powstał w wyniku niekonstytucyjnego zachowania się Prezydenta RP na Uchodźstwie – Augusta Zaleskiego, który odmówił ustąpienia z urzędu po upływie kadencji prezydenckiej. Rada Trzech została założona przez Raczyńskiego wspólnie z Tomaszem Arciszewskim i Władysławem Andersem, jednak jedynie Raczyński dotrwał do jej zniesienia w 1972 r, kiedy to po śmierci Zaleskiego władzę przejął Sabbat.

Po upływie siedmioletniej kadencji prezydenckiej Kazimierz Sabbat ustąpił ze stanowiska – władzę przekazał wówczas Edwardowi Raczyńskiemu, który piastował urząd prezydencki w latach 1979-1986 r. W 1990 r., już w wolnej Polsce, Raczyński założył Fundację im. Raczyńskich, której przekazał liczne dzieła sztuki.

Jeśli chodzi o życie prywatne, to Edward Raczyński był trzykrotnie żonaty, miał także 3 córki.

Edward Raczyński zmarł w 1993 r w wieku prawie 102 lat.

Podobne wypracowania do Edward Raczyński - biografia, życiorys