Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abolicjonizm - definicja, charakterystyka, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przełom w historii cywilizacji europejskiej, jaki spowodowały wielkie odkrycia geograficzne XV i XVI wieku, a także nasilające się w kolejnych wiekach zjawisko kolonializmu, spowodowały upowszechnienie się niewolnictwa. Niewolnictwo było znane właściwie w całej Europie, jednak bardzo wyraźny rozwój nastąpił na innych kontynentach – przede wszystkim w Ameryce Północnej, gdzie na wielkich połaciach terenu potrzebowano dużej ilości darmowej siły roboczej. Nie wszyscy ówcześni myśliciele zgadzali się jednak z ideą niewolnictwa – idee oświeceniowe XVIII i XIX wieku sprzyjały bowiem koncepcjom równości wszystkich ludzi, niezależnie od koloru skóry. Zaczął się więc rozwijać ruch zwany abolicjonizmem, który dążył do zniesienia niewolnictwa i handlu niewolnikami.

Abolicjonizm zapoczątkowali kolonialiści angielscy w XVIII wieku – ruch dość szybko znalazł grono zwolenników (szczególnie w północnej części Stanów Zjednoczonych) i już w drugiej połowie XVIII wieku zaczęły powstawać pierwsze organizacje abolicyjne (przykładem może być Towarzystwo za Zniesieniem Niewolnictwa) zarówno w koloniach (a potem w niepodległych Stanach Zjednoczonych), jak i metropoliach – w Anglii i Francji.

Dużą...

Podobne wypracowania