Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek faustyczny - cechy, charakterystyka

Pojęcie „bohatera faustycznego” jest dziś kojarzone najsilniej z wielkim dziełem Johanna Wolfganga Goethego pt. „Faust”, jego geneza sięga jednak o wiele wcześniejszego dzieła literackiego w postaci dramatu Christophera Marlowe’a z 1592 roku o znamiennym tytule „Tragiczna historia życia i śmierci doktora Faustusa”. Renesansowy pisarz skompilował w swoim utworze wątki zaczerpnięte z licznych podań i legend osnutych wokół życia i tajemniczej śmierci realnej postaci naukowca i alchemika, który miał prowadzić swoją działalność w kilku niemieckich miastach i m.in. w Krakowie. Jego historia stała się w końcu źródłem nowego literackiego toposu, który po dziś dzień stanowi inspirację twórców każdego kręgu kulturowego.

W wersji Marlowe’a doktor Faustus pochodził z ubogiej rodziny, własnym trudem kończąc studia teologiczne na uniwersytecie w Wittenberdze. Będąc u szczytu swoich dokonań intelektualnych postanowił kontynuować zgłębianie wiedzy religijnej jedynie na pokaz, w zaciszu własnej pracowni dążąc do sięgnięcia po zakazany istocie ludzkiej „kres wszechwiedzy”. Jego dotychczasowe osiągnięcia wydały mu się już niewystarczające – w medycynie: znalazł lekarstwo wybawiające tysiące...

Podobne wypracowania