Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw dworku szlacheckiego w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dworek szlachecki pojawia się w literaturze różnych epok, spełniając rożne funkcje i będąc rozmaicie wartościowany. Często był on siedzibą głównych bohaterów, a jako miejsce symboliczne warunkował sposób postrzegania świata i odnoszenia się do spraw ojczyzny.
   
Najsłynniejszym dworkiem jest zapewne ten w Soplicowie przedstawiony w „Panu Tadeuszu” jako ostoja polskości, tradycji i dobrych obyczajów. Jest on wyizolowany z rzeczywistości światowych zawieruch dziejowych, jednak nie znaczy to, że jego mieszkańcy zapominają o sprawach ojczyzny – wręcz przeciwnie! Tradycja szlachecka nakazuje zainteresowanie losami kraju oraz podtrzymywanie polskich tradycji. A tradycje te jak najbardziej łączą się z ideą dworku, do którego zapraszało się ludzi z różnych stron świata, urządzało uczty, dyskutowało i z którego wyruszano na polowania. Dworek w Soplicowie jest więc stabilną ostoją polskości w niełatwych czasach XIX wieku.
   
Inaczej wartościowany jest dworek w Nawłoci, do którego przyjeżdża Cezary Baryka, bohater „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Atmosfera w nim panująca w żaden sposób nie wiąże się z niepokojem o losy kraju, ale bliższa...

Podobne wypracowania