Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Dobre i złe oblicze szlachcica-Sarmaty na przykładzie duchowej przemiany Jacka Soplicy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pisząc „Pana Tadeusza” Mickiewicz nosił się z zamiarem stworzenia dzieła „ku pokrzepieniu serc” Polaków cierpiących po klęsce powstania listopadowego, z jakim wiązali ogromne nadzieje na odzyskanie niepodległości. Poemat miał więc przede wszystkim przenosić czytelników do sielankowego świata polskiej szlachty z czasów jej udziału w wojnach napoleońskich, pod piórem geniusza urósł jednak do syntezy narodowych mitów, przywar i zalet, obyczajów, przemycając jednocześnie pod płaszczem niezobowiązującej historii wezwanie do określonej postawy moralnej, jaka miała stać się drogą do odzyskania ukochanej Ojczyzny.

Zobrazowaniu narodowych bolączek i mickiewiczowskiej wizji ich naprawy posłużyła konstrukcja postaci Jacka Soplicy, występująca przez cały czas akcji utworu pod przebraniem franciszkańskiego mnicha i pseudonimem Księdza Robaka. Bardzo dokładny rysunek charakterologiczny i bogaty życiorys tego bohatera wskazują na jego rolę pierwszoplanową, która ze względu na swój ideowy wydźwięk musiała zostać zamaskowana przed carską cenzurą, stąd też pomysł nadania poematowi tytułu, który odwracał uwagę czytelników w stronę o wiele mniej istotnej postaci, jaką był Tadeusz. Ideowość postaci...

Podobne wypracowania