Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw zła w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niemal we wszystkich utworach literackich mamy dwie strony konfliktu, dwóch przeciwstawnych bohaterów bądź dwie wizje postępowania, z których jedna jest aprobowana przez pisarza, druga natomiast potępiana. Z tego względu lwią część całej literatury moglibyśmy umieścić w spisie utworów, w których występuje motyw zła.
   
Poczynając od Biblii, trafiamy do Edenu, gdzie istnieje wyłącznie dobro, a wszyscy żyją w wiecznej szczęśliwości i pokoju. Jednak w Raju rośnie drzewo poznania dobra i zła, a więc swoista potencjalność grzechu. Szatan stał się tutaj katalizatorem, a ciekawość Ewy punktem zapalnym, co doprowadziło do złamania boskiej zasady i wygnania pierwszej pary z rajskiego ogrodu.
   
Mitologia także pełna jest historii, w których możemy z łatwością dojrzeć negatywne cechy bogów i ludzi. Zemsta stała się udziałem Zeusa, który w gniewie za złamanie zasad i wykradzenie ognia podarowanego później ludziom uwięził Prometeusza na skałach Kaukazu pozwalając, by orzeł wydziobywał mu codziennie wątrobę. Innym przykładem może być Hera słynąca z zazdrości i zawiści. Nie dość, że chciała zabić małe dziecko – Heraklesa –  nasyłając na niego węże, nie dość, ze...

Podobne wypracowania