Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw Sądu Ostatecznego w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sąd Ostateczny w wierzeniach chrześcijańskich jest finalnym rozrachunkiem Boga z ludźmi nie tylko przebywającymi na ziemi, ale także z umarłymi. Apokalipsa św. Jana opowiada, że zmarli także powstaną z grobów i będą sądzeni przez Michała Archanioła dzierżącego płonący miecz. Grzesznicy trafią do czeluści piekielnych, natomiast sprawiedliwi będą mogli cieszyć się życiem wiecznym w niebie u boku Pana. Przedtem jednak świat nawiedzą klęski, które symbolicznie przedstawione zostały w postaci czterech jeźdźców Apokalipsy: Wojny, Zarazy, Głodu i Śmierci.
   
Motyw Sądu Ostatecznego często wiąże się z wizją Apokalipsy, dlatego wątek ten możemy znaleźć w utworach, które przedstawiają właśnie koniec świata. Tutaj zaliczyć można wiersze młodopolskiego poety Jana Kasprowicza, który w swoich hymnach przedstawił ponurą i przerażającą wizję końca dziejów.
   
W wierszu „Święty Boże” Kasprowicza sąd nad ludzkością nie odbywa się według zasad łagodności i wyrozumiałości, ale surowości i rozliczeń z przestrzegania praw, które powinny być nienaruszalne. Bóg osądzający ludzi jest groźnym, niemal bezwzględnym sędzią, nie mającym zmiłowania nad osobami, które za życia pozostawały...

Podobne wypracowania