Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw szkoły w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szkoła jest niemalże „drugim domem”dla dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie spędzają w niej większość swojego czasu, poznają nowych ludzi i kształtują osobowości. Dla pisarzy był to często doskonały temat dla wyrażenia niepokojów młodych ludzi, a także ich radości oraz dumy z radzenia sobie w niekonwencjonalnych sytuacjach.
   
„Syzyfowe prace” to jeden z utworów, gdzie motyw szkoły występuje jako jeden z głównych. Marcin Borowicz, który jest centralną postacią w powieści, przemierza drogę swojej edukacji od szkoły podstawowej przez gimnazjum po liceum. Doświadcza wzlotów i upadków, raz jest pilnym i wyśmiewanym przez innych prymusem, innym razem nie ma nic wspólnego z moralnością uczniowską, błądzi szukając własnej drogi i przyłącza się do kółek kultywujących tradycję rosyjską na ziemiach polskich, jednak koniec końców staje się zagorzałym patriotą. Szkoła jest tutaj tłem do pokazania przemian, jakie zachodzą w psychice młodego człowieka podczas dojrzewania nie tylko fizycznego, ale także psychicznego i duchowego.
   
Henryk Sienkiewicz przedstawił szkołę jako instytucję groźną, nieprzyjazną i okrutną dla wrażliwej jednostki takiej jak Michaś,...

Podobne wypracowania