Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - problematyka tragedii

„Antygona” Sofoklesa datowana jest na rok 442 p. n. e. Dzieło to zalicza się do cyklu trzech tragedii greckich opartych na micie o rodzie Labdakidów. Jego akcja toczy się już po śmierci Edypa, kiedy doszło do walk o tron pomiędzy Eteoklesem a Polinejkesem.

Akcja utworu rozgrywa się w ciągu 24 godzin i jest ściśle związana z bratobójczym pojedynkiem. W jego wyniku zginęli obaj następcy tronu, a tron objął Kreon. Nowy władca podjął decyzję, że ciało Eteoklesa (jako obrońcy Teb) należy pochować z honorami, natomiast Polinejkesa trzeba zostawić sępom na pożarcie. Postanowienie to nie spodobało się Antygonie. Kobieta postanowiła samodzielnie pochować ciało brata, chociaż Kreon zakazał tego pod groźbą kary śmierci. Pomimo protestów Hajmona i ostrzeżeń Tejrezjasza, nowy władca postanowił skazać Antygonę, która miała zostać zamurowana żywcem. Kiedy na skutek upomnień wieszcza postanowił on odstąpić od wyroku, okazało się, że kobieta popełniła samobójstwo. Wraz z nią uczynił to Hajmon (syn Kreona), a na wieść o jego śmierci życie odebrała sobie także Eurydyka – małżonka władcy.

Głównym problemem poruszonym w „Antygonie” jest konflikt między Antygoną i Kreonem, którego źródłem są odmienne wartości...

Podobne wypracowania