Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - problematyka powieści

Akcja „Lalki” Bolesława Prusa toczy się w dziewiętnastowiecznej Warszawie. Czas, w którym rozgrywa się powieść, to lata 1878-1879, ale w utworze pojawiają się także retrospekcje przenoszące czytelnika w okresy wcześniejsze – Wiosny Ludów (1848) oraz powstania styczniowego (1863-1864). Autor w powieści maluje bogatą i szczegółową panoramę społeczeństwa, na kształt którego wielki wpływ miały wydarzenia historyczne oraz rodzące się w tym czasie prądy myślowe.

Zacznijmy jednak od głównego wątku powieści – miłości Stanisława Wokulskiego do pięknej arystokratki Izabeli Łęckiej. Kobieta już podczas pierwszego spotkania zrobiła na głównym bohaterze piorunujące wrażenie, dlatego ten postanowił zrobić wszystko, by zdobyć jej serce. Jednakże pomimo zdobycia imponującego majątku, nie udało mu się zburzyć bariery dzielącej arystokrację od pozostałych stanów. Zarówno Izabela, jak i jej ojciec Tomasz, widzą w Wokulskim człowieka doskonale znającego się na interesach, a zarazem zwykłego, pospolitego „kupca galanteryjnego”. Podczas lektury „Lalki” można odnieść wrażenie, że autor zdecydowanie piętnuje światopogląd arystokracji pokazując, jak wiele nieszczęść i komplikacji może wprowadzić...

Podobne wypracowania