Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lalka” Bolesława Prusa ukazywała się początkowo w formie odcinkowej w „Kurierze Codziennym” (od września 1887 do maja 1889), a wydana w postaci całościowej została w 1890. Powieść polskiego prozaika jest dziełem wielowątkowym. Opowieść o uczuciu, jakie żywił główny bohater Stanisław Wokulski wobec Izabeli Łęckiej, przeplata się z historiami różnych postaci oraz ważnymi kwestiami społecznymi. Zdecydowanie można stwierdzić, że Prusowi udało się przedstawić w sposób wręcz zdumiewający panoramę społeczną dziewiętnastowiecznej Warszawy.

Stanisław Wokulski to mężczyzna, który dzięki swojej gospodarności i sprzyjającym okolicznościom dorobił się imponującego majątku. W jego biografii pojawia się także epizod powstańczy, co bohater przypłacił zsyłką do Irkucka. Po powrocie do ojczyzny podjął pracę w sklepie u Jana Mincla. Po śmierci właściciela postanowił poślubić wdowę i dziedziczkę interesu. Zaawansowany wiek kobiety sprawił, że Wokulski prędko odziedziczył w spadku sklep o sporej wartości. Stopniowe poznawanie środowiska warszawskiej arystokracji spowodowało, że główny bohater „Lalki” zapragnął powiększyć swój majątek do tego stopnia, by móc zaliczać się w jej szeregi. Podjął decyzję o wyjeździe...

Podobne wypracowania