Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List do Kreona - W imieniu Antygony napisz list otwarty do Kreona, nakłaniający go do zmiany okrutnej decyzji

Kreonie!

Ród nasz jest rodem przeklętym – z woli bogów stąpa od pokoleń ku swemu przeznaczeniu, którym jest hańba i nieszczęście. I ja wstępuję na tę drogę, nie ze swojej woli ani winy, obarczona rozpaczą i rozdarciem, które Ty swą okrutną decyzją pomnażasz i czynisz niemożliwymi do zniesienia.

Los nie szczędził mi bólu, każąc najpierw patrzyć na hańbę rodzinnego domu, wygnanie ojca, później zaś – tkwiącą ostrzem w moim sercu – na walkę ukochanych braci, która odebrała mi ich obu, a razem z nimu resztki nadziei na to, że bogowie zdejmą klątwę z naszego rodu i pozwolą w końcu cieszyć się kolejnym pokoleniom szczęściem, jakiego odmawiali wcześniej z żelazną konsekwencją. Czyż i Ty nie czekałeś na błogi spokój w otoczeniu wnucząt, które miałam urodzić Twemu synowi? Czyż i Ty nie cieszyłeś się na myśl o dostatku i bezpieczeństwie naszych ukochanych Teb, zarządzanych Twoją mądrością i chronionych męstwem moich braci?

I tym razem nasze pragnienia okazały się jednak sprzeczne z wolą bogów, zamącili więc drogiemu Polinejkesowi w głowie i sercu, stawiając mu przed oczami majaki samodzielnej władzy, po którą sięgnął bez poszanowania majestatu królewskiej władzy, a przede...

TAGI: Antygona list

Podobne wypracowania