Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezsilność wobec sił wyższych - na podstawie „Króla Edypa” oraz innych wybranych utworów

„Król Edyp” Sofoklesa przeszedł do historii literatury jako opowieść o bezsilności ludzi wobec decyzji bogów, których kaprysy okazują się więcej znaczyć niż wolna wola i moralność człowieka. Bohater utworu już w momencie narodzin zostaje naznaczony piętnem przeznaczenia, przed którym on i jego bliscy starają się uciec. W tym celu  uciekają się nawet do najradykalniejszych środków – otrzymawszy przepowiednię o śmieci z rąk syna, ojciec Edypa postanawia zgładzić niemowlę, znajdując spokój dopiero w momencie, gdy, w jego przekonaniu, uniemożliwił spełnienie się proroctwa. Król Lajos pragnąc oszukać swoje przeznaczenie, w rzeczywistości kroczy ku jego wypełnieniu, w przyszłości bowiem przyczyną jego śmierci stanie się właśnie odrzucenie Edypa. Nieświadomy syn zabija przypadkowo spotkanego podróżnego, nie wiedząc, że był to jego ojciec.

Podobny błąd – błąd przesadnej wiary w siłę swojej wolnej woli – popełnia później sam Edyp. Otrzymawszy złowieszcze proroctwo o tym, że zabije swego ojca i splami łoże matki, odchodzi z domu domniemanych rodziców, przybywając do Teb, gdzie nieświadomie odegra tragedię napisaną wcześniej przez bogów. Jego próby przechytrzenia...

Podobne wypracowania