Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Wierna rzeka” Żeromskiego - bohaterowie

Salomea Brynicka - jest główną bohaterką powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Wierna rzeka”. Ma dwadzieścia dwa lata, jest młoda, piękna, szczupła i bardzo atrakcyjna. Prawie całe życie mieszkała na wsi, dość wcześnie straciła matkę, opiekował się nią tylko ojciec, który wpoił jej podstawowe zasady moralne, jakimi powinna się kierować. Pewnie dlatego, kiedy zobaczyła rannego powstańca bezrefleksyjnie udzieliła mu pomocy, nie zważając na konsekwencje i ewentualne trudy z tym związane. Co więcej, zapewniła powstańcowi schronienie na wypadek najazdu wroga. Dzielnie opiekowała się rannym Odrowążem, powoli się w nim zakochując. Bohater ujął ją uprzejmością, manierami, delikatnością i męstwem. Z dumą i godnością przyjęła wiadomość księżnej Odrowążowej o pomyśle wywiezienia jej ukochanego za granicę. Była na tyle dojrzała, że przekonała go do tego pomysłu, pomimo iż spodziewała się potomka. Salomea jest postacią pozytywną, budzi w czytelniku współczucie i litość, nie ma w niej bowiem krzty obłudy i chciwości. Dla dobra ukochanego i ojczyzny poświęca tak naprawdę siebie, własne szczęście, nie będzie jej bowiem dane zaznać miłości mężczyzny, którego pokochała. 

Józef Odrowąż - przystojny, młody książę, obyty w świecie i wykształcony. W zasadzie miał wszystko. Postanowił to jednak porzucić, wbrew oczekiwaniom matki, na rzecz walki o ojczyznę, która była dla niego najważniejsza. Kiedy zostaje ranny, zostaje otoczony troską przez dziewczynę, Salomeę, w której niespodziewanie się zakochuje. Nie spotyka się to z przychylnością matki, która nie chcąc dopuścić do ślubu, wysyła syna za granicę. Odrowąż naiwnie wierzy, że po rekonwalescencji powróci do ukochanej. W zasadzie bohater był osobą bardzo naiwną. Nie dostrzegał bowiem brudnej polityki władz czy manipulacji własnej matki, która nigdy nie pozwoliłaby na małżeństwo księcia z prostą, wiejską dziewczyną. 

Księżna Odrowążowi - matka Józefa Odrowąża, księżna, dumna i wyniosła. Kiedy w końcu odnalazła syna, dzielnie i z oddaniem się nim opiekowała. Polubiła Salomeę, nie mogła jednak dopuścić do małżeństwa jej jedynego syna z wieśniaczką, nie pozwalały na to normy społeczne, które stawiała ponad wszystko. Posunęła się do nikczemnego czynu, wręczając Salomei pieniądze w zamian za zostawienie jej syna w spokoju. Kompletnie nie rozumie postawy syna, który chce walczyć za ojczyznę, nie ma w sobie ani krzty patriotyzmu. 

Hubert Olbromski - pełni w utworze rolę Komisarza Rządu Narodowego, jego rodzina od pokoleń zaangażowana była w sprawy kraju i jego niepodległości, walkę o wolność ma więc we krwi. Dzielnie walczy za Polskę, jest bardzo oddany sprawie, ostatecznie ginie w boju, nie chciał bowiem znaleźć się w niewoli. Tajemnice rządowe wrzuca do rzeki.

Wiesnicyn - oficer dragonów rosyjskich. Zakochany bez wzajemności w Salomei Brynickiej. Kiedy znajduje rannego powstańca w jej piwnicy, z uwagi na uczucie, którym darzy gospodynie, daruje mu życie. Nie jest złą osobą, bardzo trudno przychodzi mu wypełnianie obowiązków żołnierza, napadanie nocą na dwory, okradanie ludzi, upokarzanie bezbronnych. 

Podobne wypracowania do „Wierna rzeka” Żeromskiego - bohaterowie