Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - problematyka dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat Stanisława Wyspiańskiego pt.: „Wesele” po raz pierwszy został wystawiony na scenie w Teatrze Krakowskim 16 marca 1901 r. Utwór ten powstał na kanwie autentycznych wydarzeń – w 1900 r. odbył się ślub Lucjana Rydla (poety) z Jadwigą Mikołajczykówną (chłopką). Historia ta stała się nie tylko przyczynkiem do opisania barwnego folkloru i obyczajowości, ale także do stworzenia ciekawego przekroju społeczeństwa.

„Wesele” składa się z trzech aktów. Pierwszy z nich określany jest mianem realistycznego, gdyż przedstawia rozmowy między gośćmi, którzy pojawili się w bronowickiej chacie. W kolejnym dotychczasowa konwencja została zburzona przez pojawienie się postaci nierealnych (zjaw, widm), dlatego nazywany jest on fantastycznym. Trzeci akt łączy dotychczasowe sposoby kompozycji – plan realistyczny przeplata się z fantastycznym (należy do niego m. in. Chochoł), stąd określenie realistyczno-fantastycznego.

Warto jeszcze przybliżyć miejsce, w którym rozgrywa się akcja dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Wcześniej zostało już wspomniane, że opisane przez artystę wydarzenie miało miejsce naprawdę, w listopadzie 1900 r. Goście weselni zostali zaproszeni do chaty w podkrakowskich Bronowicach. Dokładny obraz...

Podobne wypracowania