Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jaką prawdę o sobie poznaje Edyp? „Król Edyp” Sofokles

Sofokles stworzył w swoim dziele wzorzec bohatera na wskroś tragicznego, który w przeświadczeniu o sile swojej wolnej woli podąża nieświadomie ścieżkami przeznaczenia, prowadzącymi go do nieuchronnej, z góry narzuconej klęski. Postać Edypa stała się symbolem jałowości dążeń i pragnień człowieka w obliczu wyroków złośliwych bogów, którzy – wedle koncepcji starożytnych – urządzają z ludzkich losów igrzysko, za nic mając wynikające stąd cierpienia i rozpacz.

Bohater antycznej tragedii dowiaduje się w młodości, iż niebiosa wyznaczyły mu los pełen hańby – ma zabić własnego ojca i ożenić się ze swoją matką, płodząc przeklęty ród skazany na nieszczęście i cierpienie. Takie przeznaczenie nie odpowiada jego charakterowi – poznajemy go jako człowieka o szlachetnym sercu, kochającego i ogromnie szanującego ludzi, których uważał za swoich rodziców. Edyp postanawia wziąć swój los we własne ręce i wyrzec się szczęśliwego życia u boku ukochanych bliskich, by uchronić ich przed przepowiedzianą mu hańbą. Wyjeżdża w tym celu z rodzinnego miasta, niedaleko od jego bram napotyka jednak orszak cudzoziemców i zabija jednego z nich. Dociera później do Teb, gdzie w nagrodę za rozwiązanie...

Podobne wypracowania