Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem „Lalki” Bolesława Prusa jest Stanisław Wokulski. To pełen sprzeczności czterdziestopięcioletni mężczyzna, któremu – pomimo naprawdę wielu przeszkód – udało się odnieść spektakularny sukces finansowy.

Wokulski zdecydowanie należy do grona osób pracowitych, wytrwałych, zdolnych do wyrzeczeń i bardzo gospodarnych. To właśnie te cechy otworzyły mu drogę do majątku, na którą wszedł po powrocie z zesłania. Bohater zawarł małżeństwo z rozsądku, by zdobyć udziały w sklepie Minclów. Natomiast gdy został już wdowcem, postanowił pomnożyć kapitał i udał się do Bułgarii, gdzie trwała wojna turecko-rosyjska. Tam, zajmując się zaopatrzeniem, dorobił się imponującej kwoty.

W postawie głównego bohatera „Lalki” wielokrotnie można dopatrzeć się naleciałości romantycznego światopoglądu. Dowodem na jego idealizm jest uczucie, które żywi wobec Izabeli Łęckiej. Ewidentnie brakuje mu racjonalnego podejścia, Wokulski zdaje się patrzeć na postać arystokratki tylko i wyłącznie za pomocą serca. Zupełnie nie widzi tego, że kobieta wplątała go w swoją gierkę i nie ma ochoty wiązać się z nim z miłości. Znacznie bardziej niż postacią właściciela sklepu była zainteresowana jego majątkiem.

Stanisław...

Podobne wypracowania