Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bohaterowie mitologiczni jako symbole wartości cenionych także dziś

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Starożytni Grecy wyobrażali sobie bogów jako istoty podobne do ludzi, różniące się od nich jedynie mocą i umiejętnościami, dzięki którym kreowali świat i w rozmaity sposób ingerowali w życie zamieszkujących go śmiertelników. Ich podobieństwo do ludzi przy jednoczesnej swobodzie działania wpływało na postrzeganie mieszkańców Olimpu jako personifikacji rozmaitych wartości. Aktualność przypisywanych im cech obowiązuje nawet w świecie, gdzie antyczne podania pełnią jedynie rolę mitu.

Jednym z najbardziej cenionych bohaterów mitologii greckiej stał się Prometeusz, który ulepił człowieka z gliny zmieszanej ze swoimi łzami, tchnąc w niego duszę z ognia skradzionego z niebiańskiego rydwanu Heliosa. Troskliwie opiekował się swoim tworem, narażając się pozostałym bogom zwłaszcza Zeusowi, któremu nie spodobała się istota stworzona przez Prometeusza. Bohater ten wykazał się więc nie tylko bezinteresowną miłością połączoną z poczuciem odpowiedzialności za człowieka, ale również ogromną odwagą i bezkompromisowością w bronieniu swego dzieła i te wartości uosabia do dzisiaj.

Ulepiony przez Prometeusza człowiek miał stale upodabniać...

Podobne wypracowania