Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego miało miejsce jeszcze za czasów wojny – w roku 1943. Autor w swojej książce opisał podziemne działania Szarych Szeregów, pokazując młodych ludzi, dla których walka o dobro ojczyzny stała się największą wartością w życiu.

Bohaterów „Kamieni na szaniec” poznajemy wiosną 1939, gdy zdają maturę w Liceum im. Stefana Batorego. Członkowie 23. Drużyny Harcerskiej „Buków” mieli głowy pełne planów na przyszłość i marzeń. Jednak ich młodość przypadła na bardzo trudny okres, kiedy to mieli stanąć w obronie ojczyzny. Musieli więc przejść przyśpieszony kurs dojrzewania, który odbywał się w niezwykle niebezpiecznych warunkach. W miejsce beztroski i radosnego oczekiwania pojawił się lęk. Bohaterowie, chcąc nie chcąc, musieli stać się zupełnie innymi ludźmi. Na ich barkach spoczęła wielka odpowiedzialność – nie tylko za siebie, ale także za przyjaciół i cały naród. Zmuszeni byli także, by w imię wyższych wartości zabijać, co stanowiło dla trójki głównych bohaterów poważny problem.

Pomimo wielkiej katastrofy, jaką niewątpliwie była wojna, Alek, Zośka i Rudy próbowali zachować chociażby pozory...

Podobne wypracowania