Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem „Dzienniki gwiazdowe” - opracowanie dzieła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema to cykl opowiadań, których głównym bohaterem jest Ijon Tichy – postać z wszech miar szczególna. Nad tym rozbudowanym dziełem autor pracował przez naprawdę długi czas. W 1954 r. ukazało się pięć opowieści (z czego jedna została później usunięta), a w 1971 było ich już 14 (15 wraz ze wspomnianą wcześniej).

W „Dziennikach gwiazdowych” zostały opisane podróże głównego bohatera po całym wszechświecie. Odwiedza on przeróżne miejsca, a każde z nich, chociaż egzotyczne i z pozoru zupełnie odmienne od Ziemi, okazuje się funkcjonować na tych samych zasadach co trzecia planeta Układu Słonecznego.

Przyjrzyjmy się najpierw postaci głównego bohatera i narratora opowiadań – Ijona Tichego. Postać jest to nieprzeciętna – to filozof i myśliciel zanurzony w otchłani nieprzebranego kosmosu. Niewątpliwie największy wpływ na jego osobowość ma oświeceniowy racjonalizm. Tichy jest prawdziwym człowiekiem-instytucją; aby to podkreślić, należy wymienić kilka z jego największych osiągnięć: to doktor honoris causa uniwersytetów Obojga Niedźwiedzic, odkrywca dziesiątek tysięcy globów, członek Towarzystwa Opieki nad Małymi Planetami, gwiazdokrążca,...

Podobne wypracowania