Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postawa prometejska - na czym polega? Znaczenie postawy prometejskiej w odwołaniu do mitologii i romantyzmu polskiego

Imię Prometeusza oznacza w języku greckim „myślącego w przód”, co w pewnym stopniu charakteryzuje tego mitycznego bohatera jako postać wybiegającą swoim myśleniem poza aktualnie dostępną jej rzeczywistość, sięgającą swymi marzeniami i pragnieniami ponad to, co dozwolone i osiągalne. Postawa oparta na takim wzorcu polega więc w dużej mierze na buncie wobec granic narzucanych przez różnie rozumiane siły zewnętrzne i wierze w możliwość osiągnięcia tego, do czego bronią one dojścia przemocą swojego autorytetu i potęgi.

Przede wszystkim jednak postać Prometeusza funkcjonuje w kulturze jako symbol poświęcenia na rzecz zbiorowości darzonej bezinteresowną i wymagającą odwagi miłością. W mitologicznych podaniach ów bohater był tytanem, który ulepił pierwszego człowieka z kawałka gliny zmieszanego ze łzami. Ze względu na użyty materiał efekt jego pracy był wątły i niezwykle delikatny. Człowiek był o wiele mniejszy od tytanów i pozbawiony umiejętności samodzielnego funkcjonowania, swoją postawą i rysami przypominał jednak bogów, budząc tym niepokój Zeusa, który wcześniej musiał stoczyć walkę z pochodzącymi z ziemi gigantami. Prometeusz musiał doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo rozjuszy króla Olimpu...

Podobne wypracowania