Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją a chłopami w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego?

Stanisław Wyspiański odmalował w „Weselu” najważniejsze konflikty społeczne, jakie dzieliły Polaków na przełomie XIX i XX wieku – w okresie niezwykle ważkim dla ich państwowości, pełnym napięcia w związku z przeczuciem wielkich zmian, jakie miała przynieść I wojna światowa. Ze względu na bardzo charakterystyczny czas i miejsce akcji osią podziału jest rozróżnienie na „gości z miasta” i rdzennych mieszkańców Bronowic, pomiędzy którymi wspólna przeszłość generuje rozmaite konflikty, ale również niejednokrotnie buduje mosty.

Jej znaczenie dla interpretacji całego dzieła podkreśla umieszczony już na wstępie w didaskaliach opis domu Gospodarza, którego ściany przyozdabiają fotografia Wernyhory i reprodukcja jednego z najbardziej znanych dzieł Jana Matejki – „Bitwy pod Racławicami”. Oba obrazy odnoszą się do narodowych mitów, które w początkach XX wieku kształtowały wyobraźnię gotujących się do zrywu Polaków: wizerunek Wernyhory odwołuje się do na wpół legendarnej postaci kozackiego lirnika, który przepowiedział rozbiory Polski, ale też jej odrodzenie po wielu latach niewoli. To on wystąpi w „Weselu” jako duch objawiający się Gospodarzowi,...

Podobne wypracowania